Scottish Fold fiyat aralığı. Scottish Fold özellikleri. Satılık Scottish Fold yavru

Scottish Fold (ya da sarkık kulaklı kedi), İskoçya kökenli ve katlanmış kulakları ile karakterize edilen bir kedi cinsidir. Tombul şekli, kısa yoğun kürkü, iri yuvarlak gözleri ve sevimli kısa ayakları ile Scottish Fold, dünyadaki birçok kedi hayranını cezbetmiştir. Mevcut Scottish Fold fiyatı yavru kedi başına yaklaşık 1000 TL civarındadır, ancak birinden diğerine değişebilir. Satış fiyatlarına, satış web sitelerine ve saygın yetiştiricilere yönelik Scottish Fold kedi yavruları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleye bakabilirsiniz.

Scottish Fold fiyat. Scottish Fold özellikleri. Satılık Scottish Fold yavru

Scottish Fold fiyat aralığı

Çok rastlanılan bir ırk olmasına rağmen, Scottish Fold’in fiyatı, yetiştirme zorluğu ve genetik hastalıklara yatkınlığı nedeniyle beklenmedik bir şekilde yüksektir. Bir Scottish Fold yetiştirme amacınıza bağlı olarak, seçim yapabileceğiniz birçok fiyat seçeneği vardır.

Sınırlı kayıtlı Scottish Fold fiyatı

Bu kedi yavrularının yetiştirme hakları yoktur. Ancak, birçok kişi sevimli ve uysal mizacı nedeniyle sadece evcil hayvan olarak büyütülebilecek bir Scottish Fold için hâlâ 800 – 1200 TL harcamak istiyor.

Tam kayıtlı Scottish Fold fiyatı

Tamamen tescilli Scottish Fold’ların yetiştirilmesine izin verilir. Onların fiyatı, bu nedenle genellikle evcil hayvanlarınkinden daha yüksektir. Kökeni, soy ve görünüş ile ilgili gerekliliklerin yanı sıra, geni, Scottish Fold’u değerlendirirken birinci önceliktir.

Scottish Fold fiyat. Scottish Fold özellikleri. Satılık Scottish Fold yavru

  • Sıradan soyağacına sahip Scottish Foldlar, daha az bilinen yetiştirme çiftliklerinden, 1200 – 2000 TL arası fiyata satılmaktadır.
  • Mükemmel soyağacına sahip Scottish Foldları iyi bilinen çiftliklerden, çok iyi bir görünüme sahip olanları daha fazla tutmak üzere, 2000’den 4000 TL’ye kadar fiyatla satılmaktadır.

Satılık Scottish Fold kedileri nerede bulunur?

Scottish Fold fiyat. Scottish Fold özellikleri. Satılık Scottish Fold yavru

Scottish Fold Türleri

Scottish Fold’lar 2 tipe ayrılır:

  • Katlanmış kulak (kısa veya uzun tüylü)
  • Düz Kulak

Bu sınıflandırma, Scottish Foldların düz kulaklarla doğduğu gerçeğine atfedilir. Ancak 3-4 haftalığa ulaştıklarında kulakları katlanmaya başlarlar. Ancak, buna ırkın tüm yavrularında rastlanmaz. Genellikle, 11 ila 12 haftalık olanlarda, kulak şekillerine göre, Scottish Foldlar, yetiştirme, gösteri ya da evcil hayvanlar olarak yetiştirmeye karar verilir.

Katlanmış kulaklara sahip Scottish Fold sayısının azlığı nedeniyle (lütfen tüm Scottish Foldların büyüdüklerinde kulaklarının katlanmadığını unutmayın), fiyatı düz kulaklılardan daha pahalı, genellikle iki ila üç kat daha yüksek olabilir.

Scottish Fold fiyat aralığı. Scottish Fold özellikleri. Satılık Scottish Fold yavru

Scottish Foldların Özellikleri

“Yuvarlak” kelimesi, bu kedi cinsini tanımlamak için mükemmel bir kelime gibi görünüyor.

Scottish Fold birçok farklı renkte gelir. Çikolata, lavanta, Himalaya benzeri renk noktaları veya bu renklerin beyazla kombinasyonları gibi bazı renkler melezleşmenin izlerini gösterir.

Bununla birlikte, bir Scottish Fold’un en belirgin özelliği katlanmış kulaklarıdır.

Toplamda, 4 kat kulak katlama seviyesi vardır:

  • Tekli “Kolay Katlanır”: Kıkırdaktaki bir kat, geniş açıyla bir L harfini oluşturur. Kulaklar biraz geriye yaslanır ve dikilir (bu şekil aslında hatalı katlanmaya bağlıdır).
  • Tek Kat: Kıkırdakta bir kat, dar açı ile V harfi oluşturur. Kulaklar katlanır, ancak kafaya yakın değil ve halen görünür durumda. Bu tür kediler üreme için yetiştirilebilir. Sonraki nesillerde çift veya üçlü kat oluşturmak için, bu kediler Scottish Straights ile yetiştirilmektedir.
  • Çift Katlı: Kıkırdakta üç kat W oluşturur. Kulaklar kafaya çok yakın olup bazen görülemezdir.

Scottish Fold fiyat. Scottish Fold özellikleri. Satılık Scottish Fold yavru

Üçlü katlama: Kıkırdakta üç kat W oluştururlar. Kulaklar, kafaya aşırı derecede yakın oldukları için bile var olmamış gibi görünürler. Yalnızca Üç Katlı kediler, Kalite Göstergesi olarak kabul edilir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.