Akita Inu özellikleri. Amerikan Akita & Japon Akita mizaç

Akita veya Akita Inu (Japonca, “Inu”, “köpek” anlamına gelir), Japonya İmparatoru tarafından Japonya’nın ulusal hazinesi ve ulusal köpeği olarak ilan edilen, büyük, güçlü ve nadir bir köpek ırkıdır. Akita ırkına özgü bir çok ince özelliği ile birlikte dünyadaki en sadık köpektir. Bu makalede safkan Akitaların özellikleri konularının ayrıntılarını paylaşacağız.

Akita Inu özellikleri. Amerikan Akita & Japon Akita mizaç

Akita Inu özellikleri

Akita, büyük boya sahip, çift kürklü, güçlü vücuda sahip, kas ve dayanıklılık ile karakterize edilen bir Spitz köpek olarak sınıflandırılır. Yetişkin bir Amerikan Akita 60-70 cm boya ve 35-55 kg ağırlığa sahiptir. Japon Akita daha küçüktür, sadece 45-60 cm boyunda 25-40 kg ağırlığa sahiptir. Akitalar güçlü, sert ve kaslı bir vücuda sahiptir. Uzunluk oranı, boyu ve kafası mükemmel biçimde dengelenmiştir, zarif ve asil bir görünüm verir.

Akita Inu tarihçe. Amerikan ve Japon Akita Inu kökeni

Akita, Japonya’nın kuzeyinde bir eyalet olan, bu ırkın kökeni olduğuna inanılan Akita eyaletinin adı ile anılmaktadır. Akitalar en az 2,000 yıl önce ortaya çıkmıştır ve bir zamanlar sadece imparatorluk ailesinin ve diğer soylu aileleri tarafından av amacıyla yetiştirilen asil bir köpektir . Onların en yaygın avı kuşlarıdır. En büyük ve en güçlü Akita köpekleri büyük avları yakalamak için kullanılır, yaban domuzu, geyik ve ayıları da içerecek şekilde. 1600’den sonra, avcılık yerine, Japonya İmparatorluk sarayının gücü ve refahı için bir sembol olarak kullanılmıştır.

Akita Inu tarihçe. Amerikan ve Japon Akita Inu kökeni

2000 yıl boyunca ilk görünümünden beri Akita sadece Japonya’da bilinmektedir. Akitalar Japonya’nın ulusal köpek ve İmparatorluk ailesinin sembolü olarak kabul edildiği için Akitanın ihracatı kesinlikle yasaktır. Japonya dışında bulunmamasına rağmen, Haciko isimli bir köpek sayesinde ünü 1920lerde dünya çapında yayılmıştır.

Akita köpek fiyatları. Amerikan Akita & Japon Akita fiyatları. Satılık Akita yavrusu

Akitaya da Akita Inu da denir (Japonca, “Inu” “köpek” anlamına gelir), Japonya kökenli değerli ve nadir bir köpek türüdür; Akita, bu ülkenin sembollerinden biri olarak düşünülebilir. Akita, cesurluğu, fiziksel olarak güçlülüğü, sakinliği, aslilliği, temiz olması, sessizliği (nadiren havlar) ve özellikle de sadık olması ile biliniyor. Şu anda, Türkiye’de Akita fiyatları diğer köpek türlerine kıyasla nispeten daha düşük sayıda olmalarından dolayı çok yüksektir (genellikle 1500 TL’nin altında değildir). Akita’nın fiyatı genelde 1400-2000 TL arasında değişiyor. Özel durumlarda, tamamen saf ırktan olan veya ebeveynleri yarışma kazanan Akita yavruları 6000 TL’ye kadar mal olabilmektedir.

Akita köpek fiyatları. Amerikan Akita & Japon Akita fiyatları. Satılık Akita yavru

Farklı Akita fiyatları

Yukarıdaki faktörlere dayanarak, Akita fiyatları genellikle aşağıdaki fiyat aralıklarında sınıflandırılır.

1400 – 2000 TL arası

Bu fiyat aralığı genellikle normal ailelerde doğan veya amatör yetiştiriciler tarafından sunulan normal, eğitimsiz Akita yavruları içindir. Bu fiyat aralığında sunulan Akita yavruları ev ve çiftlik koruma, avlanma ve diğer ilgili faaliyetler için uygundur.

Akita’yı bu fiyat aralığında burada bulabilirsin:

Latest Posts